Uçmak Ya Da Uçmamak

GELİŞTİRİLMİŞ KOMPOZİT KARGO UÇAĞI (ACCA)

1416521875439

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, düşündüğümüz ve uçurduğumuz uçakları sonsuza dek değiştirebilecek yapısal kavramlar ve yeni metaryeller ile inşa edebilmesi için Lockheed Martin Skunk Works®’ü seçti.
Geliştirilmiş Kompozit Kargo Uçağı kapsamında, geliştirilmiş aerodinamik tasarım ile birleştirilmiş geliştirilmiş yapısal kavramlara ve üretim tekniklerine sahip bir teknoloji örneği uçak tasarlayıp, geliştirip ürettik. Buradaki amaç, gelecek nesil askeri nakliye tipi uçaklarına yapısal tasarım ve üretim teknolojilerinin uygulanması ile önemli miktarda yapısal ağırlık ve maliyet azalmasının sağladığını göstermekti. 2009-2010 yıllarında ACCA’nın faz 1,2 ve 3’ü tamamlanıp 15 başarılı uçuşu gerçekleştirilmiştir.
Uçak üretiminde kompozitlerin kullanımı aynı zamanda bakımının da kolay yapılmasını sağlamakla birlikte uçağın daha hafif, daha dayanıklı ve daha az pahalı olmasını sağlamaktadır. Örneğin, üretim süreci daha az parça gerektirmekte ve çarpıcı bir şekilde korozyonu ve metal yorgunluk sorununu azaltmaktadır.
ACCA, yeni nesil amfibik uçaklar için gereken çoklu teknolojilerin hızlılığının geliştirilmesi için atılan adımlardan ilkidir.

Fotoğraflar

Kaynak: Lockheed Martin

Çeviri: Abdullah Tufan

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2022 Uçmak Ya Da Uçmamak

Theme by Anders Norén