Uçmak Ya Da Uçmamak

Venera-D Venüs Görevi

Rusya tarafından yapılması planlanan (Sovyetler Birliği’nde sonra) ilk Venüs görevidir. Görevin amacı Dünya’ya

Şekil 1

Şekil 1: Venera-D Uzay aracının Venüs’e yaklaşırken yapılmış bir çizimidir

en yakın gezegen Venüs hakkındaki bilgiyi artırmak ve Venüs’teki suyun tarihini araştırmaktır.

 

Venera D projesi ilk olarak Rusya Bilim Akademisi’nde oluşturulan, yapılması istenen uzay görevleri listesinde 2003 yılında yer almıştır ve Rusya Uzay Ajansı’nın 2006-2015 hedefleri arasına eklenmiştir. Görevin kavramsal tasarımında, uydunun fırlatılış tarihi 2013 yılı ve Venüs yüzeyine inecek aracın iniş tarihi de 2014 yılı olarak planlanmıştır. Görevin temel amacı Venüs yüzeyine iniş olmuş ve aracın tasarımı için Venüs yüzeyinde ne kadar süre kalmanın planlandığı büyük tartışma konusu olmuştur. 22 Ekim 2005 tarihinde Rusya hükümeyi, uzun süreli(yaklaşık 30 gün) Venüs yüzey aracı görevini içeren 2006-2015 yılları arasındaki uzay programını onaylamıştır. Ancak görevin yüksek bütçe gerektirmesi ve bu bütçenin gerekli zamanda sağlanamaması 2016-2018 yılları arasındaki fırlatış için uygun tarih aralığının kaçmasına sebep olmuştur.

2006 ve 2007 yılları arasında Rusya ve Avrupa’lı yetkililer görev için bir iş birliği kurulmasını görüşmüş ve bu iş birliğinin Avrupa menşeili bir yörünge uydusu, küçük bir yüzey aracı ve bir atmosferik balonu, bir Rusya menşeili yüzey aracı ve bir Japon menşeili atmosferik balonu içermesi planlanmıştır.

2008 yıllarında IKI’nın (Rusya Uzay Araştırmaları Enstitüsü) kararı ile Venera-D görevinde Venüs araştırması yapılırken bir yörünge uydusu, uzun süreli yüzey aracı ve balonların kullanılması kesinleşmitir.

2009 yılında yayınlanan Venera-D görevinin zaman çizelgesi ve görevin ayrıntıları aşağıdaki gibidir;

Roket

Venera-D uzay aracının fırlatılmasında çeşitli roketler düşünülmüş olsa da bir Soyuz-2 roketinin kullanılması ilk planlar arasında yer almıştır. Uzay aracının, Fransız Guyanasından bir Fregat üst kademe roketi ile birlikte fırlatılması planlanmıştır.

Launch vehicle Soyuz-2-1b
Spacecraft mass in the low-Earth orbit 7,750 kg
Propellant mass for reaching Earth-escape velocity 5,350 kg
Propulsion module dry mass 1,050 kg
Propellant mass for orbit correction 45 kg
Propellant mass for Venus orbit insertion 345 kg
Spacecraft mass in the orbit of Venus 1,080 kg

Yörünge Uydusu – Orbiter

                Yörüngede bulanacak uydu Sovyetler döneminde Venüs yüzeyine gönderilen yüzey araçlarının aksine yüzeydeki araçtan veriyi alıp Dünya’ya gönderme görevini üstelenecektir. Bir turu 1 Dünya günü olan kutupsal bir yörünge planlaması yapılmıştır.

Fourier spectrometer for 0,9–50 mm 25.0 kg
Imaging UV-spectrometer 0,19–0,49 mm 5.0 kg
Wide-angle CCD camera with several channels 0,23–1,02 mm 0.5 kg
High resolution limb spectrometer 5.0 kg
Radiometer 1.0 kg
Radio science 1.0 kg
Plasma complex (including ion mass spectrometer) 2.0 kg

Yüzey Aracı – Lander

Yüzey aracı tasarımı yapılırken yüzeye iniş süresince atmosf

Şekil 2: Yüsek ihtimalle Rusya tarafından üretilmesi planlanan kavramsal yüzey aracı tasarımı

er bileşimlerini incelemesi, yüzey ile temas sağlandıktan sonra Venüs

 

toprağını analiz etmesi amaçlanmıştır. Yüzey aracında Rusya’nın Sovyetler döneminde elde etmiş olduğu tecrübe ve yetenek sebebiyle bilgisinin kullanılması planlanmış olup ısıya dayanıklı elektroniklerin maliyeti gibi çeşitli teknolojik engeller olması sebebiyle yüzey aracının görev süresi 1 aydan daha kısa bir süreye düşürülmüştür.

Neutral mass spectrometer 6.0 kg
Experiment for surface properties investigations 3.0 kg
Meteocomplex 0.3 kg
Mini fourier spectrometer 1.5 kg
CCD camera 0.5 kg
Seismometer 3.0 kg
Nephelometer 0.5 kg
Radiometer 0.5 kg

Balonlar

Yüzey aracının inişi sırasında atmosfere 2 adet balonun bırakılması

Şekil 3: Kavramsal Venüs atmosferi araştırma balonu tasarımı

planlanmıştır. Venüs atmosferinin akustik ve elektrik aktivitesini 8 güne kadar araştırmaları düşünülmüş, 2011-2012 yıllarındaki görev kapsamının değişikliğinde iptal edilmiştir.

Meteo-complex 0.3 kg
Mini fourier spectrometer 1.5 kg
CCD camera 0.5 kg
Nepfelometer 0.5 kg
Radiometer 0.5 kg

Probe (Sonda) – Wind Flyer (Rüzgar Yelkenlisi)

Venera-D görevinin kavramsal tasarımı boyunca bilim adamları tarafından çeşitli araştırma yöntemi teklifleri yapılmıştır. Bunlardan Probe ve Wind Flyer teklifleri ön plana çıkmış ve ilgi çekmiştir. Fakat görev için kullanılması kabul edilmemiştir.

2011-2012 yılları arasındaki gelişmeler

Rusya’nın 2011 yılındaki Phobos-Grunt isimli Mars’ın uydusuna gitmesi planlanan görevi kalkışının ardından kontrolün kaybedilmesi sonucu alçak Dünya yörüngesinde kaybedilmesi sebebiyle gezegenler arası uzay görevlerine öncelik verilmemesine ve Venera-D görevinin gözden düşmesine sebep olmuştur.

Bu kapsamda ilk önce 2011-2012 yıllarında düşük bütçe sebe

biyle görevde bazı değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler arasında balonların iptal edilmesi onların yerine başka bir küçük uydu eklenmesi düşünüldü. Ancak Rusya hükümeti tarafından gezegen araştırmalarına bütçe ayrılmaması sebebiyle görev iptal edilmiş 2024 yılına ertelenmiştir.

Devam Projeleri

Venüz atmosfer koşullarının çok çetin ve zor olması gezegen atmosferinde yapılacak araştırmaların bir görev ile yetersiz olacağını akıllara getirmiştir. Bu sebeple Venera-D görevinin akabinde uluslarası ortaklıklar ile ilerleyen yıllarda yeni Venüs görevlerinin de yapılması düşünülmüştür. Bu kapsamda Venera-Glob ismiyle devam görevleri planlanmıştır.

Venera-D projesinin iptalinin ardından 2021 yılının başlarında Rusya Uzay Ajansı’ndan yetkililer Venera-D uzay görevinin gerekliliği ve yapılacağı konusunda bazı basın açıklamalarında bulunmuşlardır. Açıklamalara göre Venera-D uzay aracı 2029 yılında fırlatılacak ve bu görevi izleyen 2031 ve 2034 yıllarında 2 adet daha uzay aracı fırlatılacaktır.

Hazırlayan – Abdullah TUFAN

Kaynakça

http://www.russianspaceweb.com/venera_d.html : Görseller bu siteden alınmıştır.

http://www.esa.int/About_Us/ESA_Permanent_Mission_in_Russia/Venera-D

http://www.russianspaceweb.com/venera-d-2021.html

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2022 Uçmak Ya Da Uçmamak

Theme by Anders Norén